gonzalez10987666 gonzalez10987666
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada

The same brand of jelly beans comes in 2 sizes. a 10 ounce bag for $1.99 and 18 ounce bag for $2.99. which size is the better but per ounce

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-04-2017
The 18 ounce would be a better deal
1.99/10=.19
2.99/18=.16
Hope this helped
Answer Link

Otras preguntas

Delia measured her bathtub to be 2 meters long. What is an equivalent measurement?
Evaluate 2x-4y for x = 2 and y = 4.
A weakness of the British plan to move its forces from the southern colonies to the Caribbean was that:
A coin is flipped 70 times and lands on tails 28 times. What is the relative frequency of the coin landing on tails? 20% 30% 40% 50%
Which of the following occurs in the rising action of a story? a. The writer gives information about the setting, characters, and situation. b. The conflict i
When working with a partner it is important to come ___________ and ____________. well organized, be willing to read prepared, actively listen prepared, be a gr
When is the universal theme of a story often revealed? a. at the resolution of the story, when the reader can see how the story ends b. in the middle of the s
What is the first step needed to solve 4 over 7 the whole multiplied by x minus 5 equal negative 13? Subtract 13 from both sides Divide both sides by 7 Add 5 to
The distance from the Earth to the sun is 93 million miles. In scientific notation that is _____ miles.
What is the value of y in the solution to the following system of equations? 5x − 3y = −11 2x − 6y = −14