babababnajahsbs babababnajahsbs
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 1/4 pounds of bananas sell for 80 cents and 1 1/3 pounds of apples sell for 90 cents which fruit is cheaper and why?

Respuesta :

PokeMan57
PokeMan57 PokeMan57
  • 13-04-2017
It would be the apples because it's more for less per amount.
Answer Link

Otras preguntas

Which statement explains how commercial land use negatively impacts watersheds? O Chemicals in fertilizers run off into water and cause algae blooms. O Producti
In ΔWXY, the measure of ∠Y=90°, the measure of ∠W=60°, and YW = 40 feet. Find the length of WX to the nearest tenth of a foot.
Write a class named Car that has the following fields: yearMode1. The yearModel field is an int that holds the car's year model. make. The make field is a Strin
Help please! I really don't know this! I will mark brainliest if you get it right!!! Each of the dimensions of a pyramid are doubled. What is true about the vol
Apparently I forgot everything during quarantine...
Dori charges 60 customers £1 to play a game. The probability of a customer winning is 0.35 and the prize is £2. How many of the 60 customers can Dori expect to
EXPLAIN Why does passing electricity through a metal filament cause it to become so hot that it will emit heat and visible light?
Owen is writing about the central ideas in “Sonnet 18” by William Shakespeare
I did the 1st and 2nd questions. can you do the rest. ı dont know english.
PLEASE HELP ME QUICKLY