Seudónimo Seudónimo
  • 03-04-2017
  • Mathematics
contestada

Teresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?

Respuesta :

hongyoumee753
hongyoumee753 hongyoumee753
  • 03-04-2017
Divide $9.56 by 4 to get the answer
9.56/4=2.39
1 pound of tomatoes is $2.39 each

Answer Link

Otras preguntas

Can someone solve this for me?
Give a real word example of how we use postive and negative numbers? Make sure you can explain the meaing of 0.
Which of the following Arab countries were attacked by its northern neighbor iraq in 1990
What was the main goal of cortez in his conquest
please help me w/ this geometry question. image attached.
Which landform is located at the mouth of the river?
food web stabitlity is most dependent on ____?
how do microbes maintain homeostasis a. by causing disease b. by recycling matter c. by causing fish kills d. by signaling hibernation
-8x+7y-x-6y+4xwhat's the answer
A: 0.16 B: 4 C: 2.3 D: 16