Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

A man sold two watches at Rs 240 each; on one he gained 7% and on the other he lost 7%. The gain or loss percent in the whole transaction is a) 7% gain b) 7% lo
A lot of ——— (gentle) is needed to look after a baby (suffix used)
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
The cost of fencing around a square field id rs.12000. if the cost of fencing per meter is rs. 30, find the area of the square field.
2 Precizează genul, numărul, cazul, articolul, prepoziția care le pre evidenţiate cu verde.​
Which of the following statements about risks of investing in variable life funds is TRUE?
The 4th and 3rd terms. of two GoP₂ (A and B) are 36 and 54 respectively. The ratio of the first team of A to that of B is Find : (i) the value of a 2a 3a. (i) t
Read the following sentence from paragraph 4 of the excerpt from Last Child in the Woods. He was right. Americans around my age, baby boomers or older, enjoyed
Name of the polynomial expression: -8
The recipe makes 12 miffins. You need 36.