jennaveve96
jennaveve96 jennaveve96
  • 15-03-2017
  • Mathematics
contestada

if a case of 24 water bottles is $8 per case how much are you paying for each bottle

Respuesta :

TootsieRoll123
TootsieRoll123 TootsieRoll123
  • 15-03-2017
You would be paying $3 for each bottle because 24 divided by 8 equals 3
Hope that helps
Answer Link

Otras preguntas

Clarice adopted a puppy at the pound. He weighed 3.2 lb when she adopted him. Clarice graphed on a number line the weight of her puppy each week from the day sh
A vehicle factory manufactures cars. The unit cost (the cost in dollars to make each car) depends on the number of cars made. If cars are made, then the unit co
haven't been able to solve nor my tutors please help ​
Which of the following is NOT considered a high risk group for foodborne illness? A Teenagers B Infants с Preschoolers D Elderly people
The temperature in Fahrenheit, x, is converted into the temperature in Celsius with the formula [tex]c(x)=\frac{5}{9}(x-32)[/tex]. What transformations are used
The alchemists were the first to do what?
The coordinates of point T are (0,5). The midpoint of ST is (2, -4). Find the coordinates of point S.
我很好。 what does this mean in english
Calculate the mass of one molecule of propane (C_3H_8)​
Solve for A. F = m a