Seudónimo Seudónimo
  • 14-03-2017
  • Mathematics
contestada


Multiplication or division

Multiplication or division class=

Respuesta :

trombonebookworm
trombonebookworm trombonebookworm
  • 14-03-2017
Probably multiplication.

Since there are twice as many pounds ( 2 lb to 4 lb ), the amount of jelly beans should also be multiplied by 2.

Not sure if this is what you were looking for, but good luck!
Answer Link
40Gz
40Gz 40Gz
  • 14-03-2017
you would need to multiply 550 by 2 because a 2lbs bag contains 550, and you need to find out how many a 4lbs bag contains, and the answer would be 1100 jelly beans, hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

prove that √2 + √3 is irrational​
PLSSSSS HELP How did the Hindu-Arabic number system help mathematicians and scientists? It allowed them to calculate angles and curves. It made calculations muc
Make a sketch of a simple mechanically expanded brake and indicate the forces ​ ​ acting on the leading shoe when the brake is applied.
Don would like to get a good grade in his math class, but he received a low score on his math midterm. He is very anxious as he studies for the final exam, whic
Which of the following is the best way for the care team to communicate? O plan a care team meeting write a note for the family talk to the nurse call the docto
use the figure to find x.
if the sum of two numbers is 13 and their product is 42 determine the number​
Eleanor's mother does not want to leave her grandparents' house. What evidence supports this statement?
How is a poet like a musician?
HEELLPPPPPpppppppppppppppp