Seudónimo Seudónimo
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

The price of the shirt is 5/6 of the price of pants. The shirt cost $12.50. How much do the pants cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-03-2017
Divide $12.50 by 6, then multiply that amount by 5, and you get the answer of $15. That means that the pants cost $15.
Answer Link

Otras preguntas

to what extent did the enlightenment impact the American and French revolutions?
All of the elements heavier than oxygen are created by fusion reactions in _____.
Which of the following is a heterogeneous mixture?
information based on opinions is valid. Please select the best answer from the choices provided T or F
Plz answer QUICKLY I REALLY NEED THE ANSWER!!!!
richard is filling his fish tank with water from a hose at the rate of 600 cubic inches per minute. how long will it take, to the nearest minute to fill the tan
3 tons of compost cost $8,280.00. What is the price per pound?
Governor George C. Wallace’s Inaugural Address questions 1. Who has made the speech? 2. Who is the orator's intended audience? 3. What is the purpose of the s
Solve the compound inequality. 7x>-35 and -5x>-50
dditional Time Used: 07 minutes, 16 seconds.Question Completion Status:QUESTIONSActivities that increase employee satisfaction such as satisfaction surveys, emp