fywLaura3clbr fywLaura3clbr
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Ms. mcneil buys 2.4 gallons of gasoline. the total cost is $7.56. write and solve an equation to find the price p in dollars of one gallon of gasoline.

Respuesta :

brunandb brunandb
  • 13-03-2017
2.4p = $7.56
7.56 divided by 2.4 =3.15
p = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

how are these different ​
According to the constitution, when can a writ of habeas corpus be taken away?
Please Help!!!! The two box-and-whisher ploys below show the score on a math exam for two classes. What 2 things do the interquartile ranges tell you about the
Radiation, conduction, and convection are methods of energy transfer. Of these methods, radiation is the only one in which energy can be transferred through ___
someone helpppppppppppp
help me please!!!!! its so hard
Please Help ASAP........................ ​
Select the first and last steps in the decision-making process. Identify the decision to be made. Gather information and data. Select the best option. Develop
The ___ period of Japanese history lasted for more than two hundred years​
Factored the trinomial 4x^2-6x-4