muffFelt0o5rriepowel muffFelt0o5rriepowel
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of turkey costs $2.85 and 1 pound of beef costs $4.25 how much more does one whole and one fourth pounds of beef cost than one whole and one fourth pounds of turkey

Respuesta :

NgoziNwogu
NgoziNwogu NgoziNwogu
  • 13-03-2017
The  answer is $1.75 more than the turkey

Answer Link

Otras preguntas

Which words or phrases can be used in an argument to show difference? Check all that apply. Options: 1.)Conversely 2.)For example 3.)In addition 4.)Although 5.
Which of these questions can be answered using science? What is the best career? Does water exist on Venus? Should the use of automobiles be stopped? Which i
What winter did Lewis and Clark spend at Fort Clatsop, in present-day Oregon?
Read this excerpt from Frederick Douglass’s speech “The Hypocrisy of American Slavery.” Fellow citizens, pardon me, and allow me to ask, why am I called upon t
Plz help don’t get was not at school
What are five consequences of deforestation and forest degradation?
How does the excretory system maintain homeostasis in the body?
What tool is used to measure the outside temperature? A. thermometer B. barometer C. wind vane D. hygrometer
Writing letters to elected officials and meeting them are ways to: A. participate in government B. control the government C. avoid voting
Daniel is 12 years old. Elliot is 15 years older than Daniel. Frank is 3 years younger than Elliot. Find the ratio of Daniel's age to Frank's age. Give your ans