piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence best describes the executive branches of state governments? A. They are led by an executive board with broad power over the other branches of sta
What are the reactants and products of photosynthesis? Which product is a macromolecule? What type?
What is -3(-3)+4(-3)+3(-2)-4(-3)
Find the value of a
What caused Japan to surrender? A Germany surrenderedB Hitler told Japan to surrenderC The Japanese People demanded their rulers surrenderD the United States dr
Find the dimensions of an open rectangular box with a square base that holds 2000 cubic cm and is constructed with the least building material possible.
can someone please help?!
the temperature was 4 degrees F on monday and was 7.5 degrees lower the next day. what was the temperature on tuesday ?
3400 dollars is placed in an account with an annual interest rate of 7-5%. How muchwill be in the account after 17 years, to the nearest cent?TEAnswer:Submit An
Explain how land grants accelerated the development of the railroad system in the United States. 99 % 0 % BIUs x? 3 - 0 body p