EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Chose the correct item
(SHOW UR WORK I DONT FEEL LIKE DOING THIS XDD BUT THANKSS) 98.73 ÷ 15 =
GO LOVE HAPPY LOL JOY
what is the mean of 17, 9, 11,7/
Please help me I need to finish this ASAP, if you know this pls help me I’ve been stuck on this for a while! LOOK AT THE IMAGE!
find the circle and radius of circle at x^2 +y^2 +10x - 6y + 14=0​
PLEASE IM SO LOST RN Can someone please answer the first 3 questions
All Philippines Tamaraw are Mammals What is the statements
Please help will mark brainliest.ASAP!!!!!
What are social organizations that helped create a community in harlem?​