EliseoQ122142 EliseoQ122142
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Your mom paid $8 for 10 Granny Smithapples and bought some Golden Deliciousat 60 cents an apple. If her average cost is$0.66 per apple, how many GoldenDelicious apples did she buy?

Respuesta :

DollieG375790 DollieG375790
  • 03-11-2022

First, let's calculate the price of each Granny Smith apples, by dividing the cost by the number of apples:

[tex]undefined[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Put the steps into the correct order to trace the effects of Type 2 diabetes mellitus
2х2y4.4х2y4.3x 3x-3y2
a bus drives 66 km at an average speed of 24 km/h how long does the journey take
please suggest me any drama script for teachers day in my school assembly ASAPP PLEASE
3. A solid has a volume of 64 cm. Its mass is 288 g. What is its density?
5. Select all true statements about regular polygons. A. All angles are right angles. B. All angles are congruent. C. All side lengths are equal. D. There are e
Which compromises solved the biggest challenges to ratifying the Constitution? The formation of an executive branch and a judicial branch The Great Compromise
what is a covalent bond​
What is at the center of a representative democracy
How do I Skip count by fours