ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

In which instance would it be best to include images and descriptive captions? To compare opposing ideas related to the topic To develop a main point without
ORIGINAL sentence with the word disdaining
Which detail is an example of internal conflict in the monkeys paw
Why did Maryland, a colony founded as a safe haven for Catholics, have so many Protestants living there by the 1640s?
The term "ancient Egypt refers to what?
Which of the following occurred after the Civil War? Question 1 options: Plantation owners lost their free labor. Southern infrastructure was left intac
What statement best explains why a carbon atom can bond with itself easily
List two Roman ideas that the US has adopted into our governmental model
2x+5(-3x-10)=-154 I just need to know for this one so I can do the rest
Which of the following items is not one of the five purposes of government? A. Economic stability B. Order C. Equalization D. Protection