MoisheG259316 MoisheG259316
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Hi I need help on finding the answer to this question attached in picture

Hi I need help on finding the answer to this question attached in picture class=

Respuesta :

DorthyB472586 DorthyB472586
  • 03-11-2022

We know that the linear model:

[tex]c=2.20+2m[/tex]

To determine the cost for a given mileage we just need to plug the later in the equation; in this case we know that m=16, then we have:

[tex]\begin{gathered} c=2.20+2(16) \\ c=2.20+32 \\ c=34.20 \end{gathered}[/tex]

Therefore, it cost $34.20 to travel sixteen miles.

Answer Link

Otras preguntas

10) General William T. Sherman's "March to the Sea" was important to the Union war effort because
Carlos finished 1/3 of his art project on Monday.tyler finished 1/2 of his art project on Monday. Who finished more of his art project on Monday?
Which one of the following sentences contains a collective noun? A. The quality of mercy is not strained. B. Listen, my children, and you shall hear. C. Who amo
480 minutes = _ hours
Please, help me out!
Beatrix ate 21 raisins. This represents 30% of the box of raisins. How many raisins were originally in the Box?
480 minutes = _ hours
Write the rational number as a decimal -1/9
Which of the following factors can influence the development and progression of noncommunicable diseases? a. diet choices b. genetics c. air quality d. all o
How does the FITT principle apply to the development of a successful personal fitness program?A. The FITT principle helps individuals determine an effective sch