tippy3
tippy3
15-02-2017
Mathematics
contestada
what is 3/4 divided by 1/2
Respuesta :
Аноним
Аноним
15-02-2017
[tex] \frac{3}{4} \div \frac{1}{2} = \frac{3}{4} \times \frac{2}{1} = \boxed{\frac{3}{2} }[/tex]
Answer Link
ExtinctEvan
ExtinctEvan
15-02-2017
The anwser is 3/2 because
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 72+ )
Otras preguntas
You have a piece of wood that is 7 3/4 feet long. You want to cut one piece that is 3 7/12 feet long and one piece that is 4 1/12 feet long. Do you have enou
In the step by step simplification of expression below which property is not used? 3(1+x)3(x+1)3(x)+3(1)3x +3 A) associative B) commutative C) distributive D)
In the step by step simplification of expression below which property is not used? 3(1+x)3(x+1)3(x)+3(1)3x +3 A) associative B) commutative C) distributive D)
A laptop computer is priced at $650. If the sales tax is 5%, find the total cost of the computer, including sales tax.
In the step by step simplification of expression below which property is not used? 3(1+x)3(x+1)3(x)+3(1)3x +3 A) associative B) commutative C) distributive D)
You have a piece of wood that is 7 3/4 feet long. You want to cut one piece that is 3 7/12 feet long and one piece that is 4 1/12 feet long. Do you have enou
In the step by step simplification of expression below which property is not used? 3(1+x)3(x+1)3(x)+3(1)3x +3 A) associative B) commutative C) distributive D)
You have a piece of wood that is 7 3/4 feet long. You want to cut one piece that is 3 7/12 feet long and one piece that is 4 1/12 feet long. Do you have enou
i need with math it say the ride-it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.64 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and 23.95 for 4 hours. if the pa
i need with math it say the ride-it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.64 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and 23.95 for 4 hours. if the pa