jjau7761 jjau7761
  • 11-10-2022
  • Mathematics
contestada

find the unit rate9 books for $99 how much for 1 book

Respuesta :

MichealM11433 MichealM11433
  • 11-10-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, we divide the price by the number of items bought.

In this question:

Price: $99

Items: 9 books

Unit rate: $99/9 = $11

The unit rate is of $11 per book.

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations -7x - 6y = 4 x= -3y + 8
Who rode a steam rocket West in the life in the new nation
In the ancient chinese proverb, there are more than how many different ways to breathe
What name was given to pro peace Northerners during the Civil War
9y+y combining like terms
A(n) _____ social movement seeks to alter only some specific aspects of people and institutions.
what is the solution -10 + sqrt x+8=-4
Has anyone here read 1984?
The first art movement to be born in the 19th century was ________________, which arose as a reaction against neoclassicism and romanticism.
Anna is weighing packages she is going to mail. They weigh 15.6 ounces, 13.25 ounces, 8.6 ounces, 9.75 ounces, and 18.23 ounces. Estimate the total weight of th