MADDOX204
MADDOX204 MADDOX204
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

You buy3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.88 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 12-09-2022

Step-by-step explanation:

$2.88 per pound

so, then how much for e.g. 2 pounds ?

right : the price for 1 pound plus 1 pound = 2×$2.88 = $5.76

and so on.

therefore, 3.9 pound cost :

3.9 × $2.88 = $11.232 ≈ $11.23

Answer Link
angy55 angy55
  • 12-09-2022

Answer:

11.232

Step-by-step explanation:

3.9×2.88=11.232

Answer Link

Otras preguntas

Ben went to the farmer’s market with $14.00, bought 2 pounds of cherries and still had enough money left to buy 3 pounds of apples. Tom went to the farmer’s mar
A severe storm that must commonly occurs in tropical regions is a(n)
Egypt is different from other Arab nations because
The scatterplot shows pairs of final exam grades (x, y) for a group of students. Which statement BEST describes the data? There is no correlation between the ho
water pollution as a result of fertilizer runoff from farms is harmful because it initially
help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3 examples of US imperialism
An 18ft ladder leans against a house, reaching a point 14ft above the ground. How far is the foot of the ladder from the bottom of the house
What happens to the molar volume when the temperature increases​
Which are examples of the UN's work? Check all that apply