approvals approvals
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

At store A for 2 pineapples is $5 if at store B the price for 2 pineapples is $5 what is the unit rate for each store

Respuesta :

miapineapple666 miapineapple666
  • 12-09-2022
To find the unit price you divide the number of items (2 pineapples) by the total cost (5$) unit price in this case is 2.50$!
Answer Link

Otras preguntas

Why does an electrically heated mirror stay clear when a person has a shower?
when did grass evolve?
How do you solve a system of equations by elimination when the signs are the same
Which Property of Equality should be used first to solve the equation p/7 - 5 = -3 for p Addition Property of Equality Subtraction Property of Equality Multipli
Ho does differentiation change an embryo as it develops
Binary equivalent of decimal number 170
could you tell me what is sputnik?
how are airplanes artificially pressurized?
katherine spends 1,089.72 each month for rent and supplies to run her salon. If she charges $18 for a haircut how many hair cuts must kathrine do to cover her e
How do I Stargaze? Please help :)