dwight15
dwight15 dwight15
  • 15-08-2022
  • Mathematics
contestada

Last week, a customer paid $65.60 for 4 pounds of cat food. This week, she has a coupon for $2.50 off per pound. What is the new price per pound of cat food?

$10.00
$12.60
$13.90
$15.76

Respuesta :

jacobl94 jacobl94
  • 15-08-2022
$65.60/4 =$16.4

$16.4 - $2.50 =$13.90

$13.90 is the new price per pound of cat food

Answer Link

Otras preguntas

solve each absolute value equation number 1 |2x-3|=7​
Could someone please help me with this question??
state some example on formal argument and informal argument of academic writing?​
Which is one of the reasons marketing is essential to the free market system
SKILL BUILDER Organize Information3. Complete the tables below to show how the quantity produced and the quantity purchasedchange in a typical market. On the li
which part of experimental design is most important to a scientist when replicating an experiment? (a) having exactly the same data as the previous experiment (
If it takes 1 week for Ben to smoke 10 cigarettes, how much money will he spend on cigarettes in one year?
What is the value of x in the equation 4x-2(x+3)=8
6[2-(5+4x)]-2x=-20+2(1-13x)
When would you use a burin?