a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

What does civil disobedience,on nonviolent resistance, and a letter from Birmingham city jail have in common
what is it called when phenotype of two alleles blend together
In order to make your career as mobile as possible, it is important to ________.
A group of preschoolers has 8boys and 24 girls. What is the ratio of girls to all children
How did the road system change in the united states between 1915 and 1940?
Aisha wonders whether wind or water causes the most erosion. She set up an experiment in which she used a watering can to pour water down a pile of dirt. She th
Hi could someone please help? Read the entry from a thesaurus page. Which words would be the closest to the meaning of the underlined word as it is used in the
A chairman is to be selected from six people: A, B, C, D, E, and f. Find the probability that B is not selected.
Which statements about interiors and exteriors of the pyramid entrance at the Louvre by I.M. Pei and the Metropolitan Cathedral by Oscar Niemeyer are true? Choo
Order these from lease to greatest 500g 50kg and 5000mg