keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

ex 2.11 20) A curve y''=12x-24 and a stationary point at (1,4). evaluate y when x=2.
Laws that enforced racial segregation were known as what? A. Bell laws B. Jim Crow laws C. Reconstruction laws D. Reconstruction laws
In which numbered area on the map was the ancient land bridge now covered by the Bering Sea?
test yourself 2 15) if f''(x)=6x+6 and there is a stationary point at (0,3), find the equation of the curve
Which sentence in the US Constitution provides for limiting the power of government?
How have humans altered the landscape of the United States
If painters average painting 3/4 of a room with 2/5 of a gallon of paint, then they can paint, on average, ? Rooms per gallon
a store purchased a DVD for $12.00 and sold it to a customer for 50% more than the purchase price. the customer was a 7% tax when the DVD was sold. what was the
mary sold half of her comic books and then bought 7 more. she now has 11. write an equation and solve to determine how many she began with?
Which was a major cause of the French and Indian war A. Waves of French settlers pouring into Mississippi Valley B. Disagreements between England and its coloni