arelyn304320
arelyn304320 arelyn304320
  • 13-06-2022
  • Mathematics
contestada

If 1 lb. of strawberries cost 2.75, how much is 6 lbs.?

Respuesta :

khoivaldovinos
khoivaldovinos khoivaldovinos
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

if one pound is 2.75 dollars (unit rate) you multiply 2.75 by six to get the cost of six pounds.

Answer Link
hunterfriedman1518
hunterfriedman1518 hunterfriedman1518
  • 13-06-2022

Answer:

$16.5

Step-by-step explanation:

I hope this helps, if it doesn't then just message me and ill be more than happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

Lisa had 3 dollars. she went to the bank and exchanged the 3 dollars for 30 dimes. Describe the relationship between the value of a dollar and the value of a
what is the best estimate for the product of 289 and 7
A disadvantage of using a sentence outline instead of a topic outline is that a sentence outline is often A. over reliant on big ideas. B. time-consuming to dev
What would most likely happen to a person who is not getting enough essential amino acids in his or her diet?
Is 500 is 10 times as much as 50 correct
How do you find the square root of something?
what is 24 percent of 80
Water, vitamins, and salt are absorbed in the
how many thousands are in 50000
What is 5? A prime Or composite?