andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Determina la masa molar y el volumen que ocupa la siguiente sustancia CO2, si su masa es de 28 gr. *
Can someone help me on this it is so confusing to me. Will give Brainliest!
The Murdock Corporation reported the following balance sheet data for 2021 and 2020:
John keats is haunted by the conflict between the ideal world and the real world." discuss this statement in relation to his poem "ode to a nightingale."
Please help I this sum...It’s prove that... Went with explanation... Will give Brainliest...
( I WILL GIVE BRAINLIEST IF YOU GET IT RIGHT!!!!!)Are sea sponges closer in relationship to humans, boxwood shrubs, paramecium, or moss? Explain using evidence
A rectangular countertop has an area of 10 square feet. Its perimeter is 14 feet. What are the dimensions of the counter?
change for the interval from x = 8 to x = 9.A. 19,683 B. 13,122 O C. 3 D. 6561​
Find m>X 21.04 22.62 67.38 68.96
A person would weigh more on_________ than on_______ because.....