mchlmkwsk1960 mchlmkwsk1960
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 hotdogs cost $ 18, then what is the cost for each hotdog

Respuesta :

luyandaamen310
luyandaamen310 luyandaamen310
  • 13-05-2022

Answer:

each hot dog costs $3

Step-by-step explanation:

$18÷6 hotdogs=$3 or $3×6 hotdogs=$18

Answer Link

Otras preguntas

how do you think king George III reacted to the Declaration upon reading it
Use Newton's method to approximate a root of the equation    \cos(x^2 + 3) = x^3  as follows. Let  x_1 = 1  be the initial approximation. The second approximati
Solve each equation by completing the square. If necessary, round to the nearest hundredth.Please show steps, steps needs.1. b^2+10b=752. n^2-20n=-753.. t^2+8t-
Shedding of the exoskeleton is called a. molting. b. bolting. c. incision. d. extrasensation
When was gunpowder invented?
What two numbers multiply to get 120 and add or subtract to get negative 22?
A cart travels down a ramp at an average speed of 5.00 centimeters/second. What is the speed of the cart in miles/hour?
How is 18.089 written word form
What was mercantilism and how did it affect the Anglo American Colonies?
How to solve 14d-2d=-84