kayla1108
kayla1108 kayla1108
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

2. The total cost, , of apples at a farm stand is directly proportional to the number of pounds of apples purchased, p. If it costs $7 to buy 5 pounds of apples, how much would it cost to buy 9 pounds of apples? A. $3.89 C. $10.40 B. $6.42 D. $12.60​

Respuesta :

thurberchyianna28
thurberchyianna28 thurberchyianna28
  • 13-05-2022

Answer:

D

Step-by-step explanation:

because it's simple add it up 7$/5 9$/12.60

Answer Link

Otras preguntas

If f(x)=5x^2 and g(x)=x^2-4x-8, find (f-g)(x) Important!!!
Simplify. (-4-7i)-(5-6i)
The molecule CCl4 contains one double bond and three single bonds.
SOMEONE PLEASE HELP me a-e, step by step instructions I do not understand
What role did laissez-faire policies play in development of the West and the creation of the Granger movement?
List the 5 Themes of Geography and their meaning in your own words.
Variety meats include all of the following EXCEPT___. a. steak c. kidney b. liver d.tongue
Nativism was common in the 19th-20th centuries. Do you see nativism today? If so, against which group(s)?
from the 1600s through the 1800s the major reason for the westward movement of settlers was to? A) escape urban unrest in costal cities B) find manufacturing j
Anyone know? Please?