777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

how many atoms of sodium are present in 3 moles of sodium and what is the mass of it?
Was tragen sie? Bitte helfen Sie mir, mich zu beeilen.
why young people find the transition between school ans university challenging​
O False Question 5 (1 point) The U.S. grows a lot of commercial crops such as corn and wheat in the area knom as the Great Basin True or false
Use the following equation y = 3x + 15 to solve for y when x = 3. Use the following equation y = 3x + 15 to solve for y when x = 3. a) 48 b) 24 c) -6 d) 42
Blueberries are $5.99 a pound Diego buys pounds of blueberries and pays 16.95 write an equation to represent the problem
Which civilization first emerge in the Indus River valley
Diego took a 20 question quiz and earned a 75% on it.
1. If the DNA is carrying a silent mutation, what will be the impact it will have on the organism?
(6a⁴)³reduse the equation to its simplest form​