samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Two laws passed to prevent or decrease water pollution were the Clean Water Act and the _____. Safe Drinking Water Act Water Safety Act Water Pollution
What type of economic analysis is concerned with the way things ought to​ be? a. positive analysis b. rational behavior c. normative analysis d. marginal analys
Would you rather have 600 in on account with 5% interest or 500 in one account with 6% interest? An why mah dude.
Compare and contrast a quincha home and a tambo home. Write your answer in English.
Which fuel has the shortest span of renewability? A) coal B) nuclear C) oil D) solar
In multiple sclerosis, identify the part of a neuron that typically hardens and disrupts the flow of information through neurons. the nucleus the dendrites the
Paul needs to buy 5/8 pound of peanuts . The scale at the store measures parts of a pound in sixteenths. What measure is equivalent to 5/8 pound .
Can some one please help me???
the pretty parrot paraded around the party boat simile, onomatopoeia, alliteration, all of the above
Which decimal represent the location of the x on the number line