rubyyfranco
rubyyfranco rubyyfranco
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Help help help please !!!!

No LINKS !!!

Help help help please No LINKS class=

Respuesta :

abhaskar2064
abhaskar2064 abhaskar2064
  • 02-04-2022

Answer:

$55,200

Step-by-step explanation:

Area of yard = length * breadth

So,

Area = 50*46 = 2300 sq. feet

Again,

Cost per sq. feet = $24

So, For 2300 sq. feet,

Total cost = $24*2300 = $55,200

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Nora created a flag that was shaped by the triangle below. '\ ' \ 5in. ' \ ' \ '----------- 12i
Sound can travel through solids, liquids, and gases A: true B: false
In the myplate icon, which category is shown as a separate food group?​
pls answer the B part
1) Which statement is TRUE? A) Energy can be created or destroyed. B) Electrical energy is created from other forms of energy. C) Energy in a battery make
Miriam bought a bushel of apples from the apple orchard to bake apple pies for a bake sale. She started with 126 apples. After the first day of baking, she had
Lines b and c are parallel. What is the measure of <6? m<6 = 45 m<6 = 54 m<6 = 117 m<6 = 126
What is the difference between cytokinesis in plant and animal cells?
NEED HELP ASAP Read the text below Dad gazed dejectedly at the endless pile of laundry covering the dining table and the living room couch. What does the figura
Use the verbs in the word bank to complete the sentences. Remember that you will need to put the verb in the correct form. Watch out for irregulars and stem cha