harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

When does a location receive the most energy? Why? PLEASE HELP!!!!!!!!!
How did the change in Spain policy affect American farmers in the west
i need help it do today
What did the Walking Treaty of 1737 do?
What causes dust particles to move with Brownian motion?
One study showed that for a recent period of 11 years, there was a strong correlation (or association) between the numbers of people who drowned in swimming poo
Which of the following is a correctly balanced equation? NaClO3 → NaCl + 3O2 2HgO → 2Hg + O2 2ZnS + O2 → 2ZnO + 2SO2 4CO + Fe3O4 → 4CO2 + Fe 2Fe + 2Cl2 → 2FeC
What is the maximum data transfer rate of an ieee 1394a device?
Why are decomposers important to energy transfer within an ecosystem? Be sure to answer this question in paragraph form using complete sentences.
IT 15 POINTi need help i forgot this work