Arh4914 Arh4914
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound how many ounces of almonds can be bought for $2.05

Respuesta :

zanair zanair
  • 15-03-2022

Answer:

4.1 Ounces can be bought

Step-by-step explanation:

1 Pound = 16 Ounces

16Oz. = $8

Divide both by the common factor of Eight (8)

16/8 = 2 Oz.

8/8 = $1

2 Oz = $1

1 Oz. = .50

2.05/.50 = 4.1

If each ounce cost .50 cents 4.1x.50 should equals $2.05

and .50x16 should be 8

Answer Link

Otras preguntas

Can somebody help me in this question?!????
Find the present value PV of the given investment. (Round your answer to the nearest cent.) An investment earns 2% per year and is worth $20,000 after 20 months
Which career role is concerned with obtaining copyrights for songs or music scores?promotersbooking agentsmusic publishersmanagers
The human body treat alcohol as a
How much was the most snow ever recorded in 24 hours in the US?
Anna went from home to school with the speed 3 km/hour. She ran back home with the speed 6 km/hour.Her sister Olga went to school and back with the same speed,
Melanie is working in a laboratory and spills a bottle of reagent which sources would most likely tell her how to clean the spilled regeant
A scatter plot was created to show the increase in value of a baseball card over time. The equation of the line of best fit is shown below, where x represents t
Why electrons are transferred during the course of the reaction between magnesium and oxygen?
What was the ratification process of the constitution?