shoto67 shoto67
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Ms. Weber spent $3.75 on cheese. Each ounce of cheese costs $0.75. How many ounces of cheese did she buy?

Respuesta :

TissuePaper TissuePaper
  • 04-03-2022

3.75 / .75 = 5 ounces of cheese

Answer Link

Otras preguntas

A passenger on a boat moving at 1.70 m/s on a still lake walks up a flight of stairs at a speed of 0.60 m/s , as shown in the figure . The stairs are angled at
A passenger on a boat moving at 1.70 m/s on a still lake walks up a flight of stairs at a speed of 0.60 m/s , as shown in the figure . The stairs are angled at
.is a pot holder a conductor or a insulator
A pound of seedless red grapes costs $2.75. Drew must spend less than $9.35 on a bunch of seedless red grapes.Inequality:Solution:Interpretation:
Was the Gold Rush a good or bad thing for the United States?
A passenger on a boat moving at 1.70 m/s on a still lake walks up a flight of stairs at a speed of 0.60 m/s , as shown in the figure . The stairs are angled at
is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
When was World War I?
How is the numeral 35.012 written in words and why
What is a direct combination reaction?