tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

One faucet fills a barrel in 6 minutes while an another one - in 12 minutes. If both faucets are turned on for one minute, what fraction of the barrel will be l
What is imperialism and how does it affect the continent of Africa?
Is height a function of age? Explain.
While you may eat food as an energy source, your body must convert that food into _____________ for use by your brain and other organs?
I need help please be real answers
What will happen if the vascular tissue of a plant does not form? a. the roots of the plant will be responsible for photosynthesis. b. the plant will keep its
Eric is happy with the plans his friends have made. How would he tell them so? ¡Nadie está de acuerdo! ¡De ninguna manera! ¡Estoy de acuerdo! ¡Nada en absoluto!
Which of the following substances dissolves most readily in gasoline? A. CH4 B. HC1 C. NH3 D. NaBr
What is the graph of y= 1/4x*3
What would happen to the bear population if the forest they lived in was cut down and a mall was built? A. The bear population would decrease due to the destr