goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

If a Ferrari, with an initial velocity of 10 m/s, accelerates at a rate of 50 m/s2 , for 3 seconds, what was his ending velocity?
Why do geographers study human systems and human environment relationships?
What is the value of this please help
You have 10 apples in a basket. 10 children come to you and each one of them ask for an apple. You want to give all the apples to each one of them, but still ke
Compare and contrast the three classes of levers.
2(n-3)=4n+1 ugh why does math have to be so confusing??
Where does friction occur? Can it happen in liquids, air, with solids?
In pure water, a red blood cell from an animal will swell and burst, but a leaf cell from a plant will not. Which structure in the leaf cell is responsible
What does W = too Please help
If an ant crawls 1 meter in 25 seconds, what is the ant’s speed?