nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

why the internet is not considered a mass medium in Africa?
Which process creates metamorphic rocks
suppose a dominant allele (N) codes for a big nose and a recessive allele (n) codes for a small nose. Imagine that an organism recessives a dominant allele from
A factory employs 3 full-time workers and 6 part-time workers; the amount earned by each is: $36,000 for the production supervisor; $27,000 for the machine ope
Check all that apply: If cos theta = 15/17 then: A. Sec theta = 17/15 B. Tan theta = 8/15 C. Sin theta = 15/8 D. Csc theta = 17/15
A computer connected to the internet that asks for data is a(n) ________.
Draw a fatty acid chain that is 8 carbons long and is unsaturated
A local government has plans to build a new transit station on a site where several homes are currently located. the residents do not want to move. how does the
What were the main features of greek arts of the golden age?
Glenn needs 20 minutes to clean his room. If his little sister Veronika pulls things out while he is cleaning, it takes 60 minutes for him to clean the room. Ho