xoxjimena xoxjimena
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

You have a cat and a dog. Your cat's food costs $20 for a 24 oz bag. Your dog's food costs $45 for a 5-pound bag. Does the dog or cat food cost more by weight? ( 1pound = 16 ounces)

Respuesta :

gimmethatgrade
gimmethatgrade gimmethatgrade
  • 16-02-2022

Answer:

The dogs food cost more.

Step-by-step explanation:

The cats food per pound cost 1.20

The dogs food cost 9 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

Conjugate the following ir verbs. 1.Les filles __ avec plusieurs garçons(sortir) 2.Je ne __ pas de thé avec le dîner comme Mme Omar(servir) 3.Mes parents et mo
Simplify the expression (7x + 5) - (2x - 4)
Solve the inequality 5x + 3 2 48​
What is the value of the expression 8x - 10 when x = 5?
I DONT GET THIS HELPPP
what ordered pair is in the solution set of 2x - 3y > 8?
Find the Discriminat and state how many solution and type of zero x²+3x-6 A -15; 2 imaginary solution B 33, 2 real solution С -15; 1 imaginary solution D -15, 2
Convert this decimal into its fractional form, simplified completely. 0.125
What is the result when we simplify the expression ( 1 + 1 /x ) ( 1 − 2/x + 1 ) ( 1 + 2/ x − 1 ) ?
Who were the helots? What role did they play in the making Sparta a military state?