yesicajaimeramos96
yesicajaimeramos96 yesicajaimeramos96
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the ratio of pasta is 8 pounds to $9.00. How much would 16 pounds cost

Respuesta :

olatzjunquera olatzjunquera
  • 20-02-2022

Answer:

$18.

Step-by-step explanation:

$9:8= 1.125 $ per pound.

16 x 1.125 =18$

Answer Link

Otras preguntas

Last month Maria hiked the 5-mile mountain trail a number of times and she hiked the 10-mile canal trail several times. Let x represent the number of times she
What is the science behind 3D glasses? I need at least a paragraph! Thanks!!!
Which is the last step in conducting a URL search? A. The user's browser renders the html code as a visual web page. B. The datacenter routes the re
What is the greatest common factor of 30 and 45
what is the difference between the State Department and the Department of Defense?
Plants and animals do not respond to the presence of abiotic factors in their ecosystems
can someone help me out with a 5 sentence satire paragraph about a celebrity ( or Donald trump)
the measures of the angels of ΔRST are in the ratio 2.4.9 What are the measures of the angels
Which predator is typically found in Central Africa and slays its opponents through a rapid application of venomous strikes
how can GDP per capita and poverty rates indicate standards of living