rebeccaeliezer0010
rebeccaeliezer0010 rebeccaeliezer0010
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 avocados for $4. What is the unit cost of each avocado?

Respuesta :

addisonnm1 addisonnm1
  • 16-02-2022
5x4 = 20
So the avocados would be $20
Answer Link
pothirajaayan
pothirajaayan pothirajaayan
  • 16-02-2022

Answer:

80 cents

Step-by-step explanation:

The bag is filled with 5 avocados, and they are a package as $4.

Each avocado will be the cost of the total / the amount:

4.00/5 = x

4/5=x

(4*20) / (5*20) =x

80/100 = x

80 cents

Answer Link

Otras preguntas

Write an expression to match the words 3 times the sum of 8 and 4
If u add 125 to 0.5 of a number ,the result is 800 which equation would help you to find the number?
Ordered pairs, please give brief explaination if possible, as I don't understand!
To use location to build competitive advantage when competing in both domestic and foreign markets, a company must
What is the total cost of a sweatshirt if the regular price is $42 and the sales tax is 5.75%
How to tell if there is no solutions quadratic formula?
Does caulobacter crescentus get energy through chemosynthetic
1) WILL MARK BRAINLIEST + 10 POINTS :)
What does a cause-and-effect chain show?
The sum of two numbers is -12. One of the numbers is 4. What is the other number?