josh8377 josh8377
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 54 oranges cost N36. Find the costs of 3 oranges

Respuesta :

isabella61308 isabella61308
  • 15-02-2022

Answer:

4.5

Step-by-step explanation:

because if you divide 54 and 36 you get 1.5 and 1.5 x 3 is 4.5

Answer Link

Otras preguntas

Why was it necessary for the president to call up the National Guard to maintain the peace and establish a presence outside some schools and universities? Sever
what does paragraph 1 emphasize about Lester B. Pearson
predict the date of the next full moon. please help me quickly i will give you branliest! ๑>ᴗ<๑
What expression is equivalent to 5(2+7)
James is taking a test to be on a game show to win money. He has to answer 75 questions or more correctly in 3 rounds in order to be on the show. In the first r
Cuales son los lugares donde impartía evangelización alos indígenas en las épocas de virreinato o la nueva España?
Why is global warning considered a controversial issue?
The internal rate of return for a project will increase if: the initial cost of the project can be reduced. the total amount of the cash inflows is reduced. eac
When are temperatures at their warmest in taiga forests? December to February June to August March to May September to November
Linda wants to change the color of the SmartArt that she has used in her spreadsheet. To do so, she clicks on the shape in the SmartArt graphic. She then clicks