oliviaxiaofeng
oliviaxiaofeng oliviaxiaofeng
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 16 ounces of bulk rice costs $2.50, how much
would 24 ounces cost?

Respuesta :

Hi1315
Hi1315 Hi1315
  • 13-02-2022

Answer:

$ 3.75

Step-by-step explanation:

Let the unknown price be x.

Ounces                                 cost

16                ⇒                  $ 2.50

24                ⇒                   x

Now let us use cross multiplication and find the value of x.

16 × x = 24 × 2.50

16x = 60

Divide both sides by 16.

x = 3.75

Therefore, 24 ounces of bulk rice cost $ 3.75

Hope this helps you :-)

Let me know if you have any other questions :-)

Answer Link

Otras preguntas

More points answer all questions
Five friends are going to the theater. they have purchased a row of five seats with an aisle on either end. james doesn't want to sit next to jill betty and her
During which phase of mitosis do the nuclear membrane dissolve
Determine whether the data set is a population or a sample. explain your reasoning. the age of each resident in an apartment building.the age of each resident i
When is a *-m/n* a real number? *superscript
3/4 + 2/3 = ?? Simplify answer fully
if the temperature outside was -4 degrees Fahrenheit in the morning and 13 degrees Fahrenheit in the afternoon by how much did the temperature increase
How many minutes are there in 2 3/5 hours
What is a acute triangle ?
etta bought a calculator for $15. Glenn found the same model for $9.79. How much more did Etta pay than Glenn