Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

hurry xdd A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

latrelldavis7
latrelldavis7 latrelldavis7
  • 11-02-2022

Answer:

4-6 not sure where but around 4-6 maybe 5 pounds

Step-by-step explanation:

hope this helps

Answer Link
nathalygranados nathalygranados
  • 11-02-2022

Answer:

Its 4.4 pounds.

Step-by-step explanation: To find the answer you would just divide the amount she spent and the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

i need help with this question
Evaluate (a + b)3 – 12 when a = 2 and b = 1.
help ASAP Why do the cells in all living things need energy? to power their chemical reactions and allow them to do work to communicate with other cells to help
1 2 102 Which point is located at the origin? vx y 2 B 1 -1 4 10 2 x -1
In the function y= -1/2(x - 1)^2+3 what effect does the negative sign have on the graph, as compared to the graph of y=x'? A. It reflects the graph across the x
Write a 75 to 150-word journal entry from Dr. Rush's point of view, composed on August 19. Describe your patient, your diagnosis, and your plan to combat the cu
Which setting is best to view the moving bacteria and bacterial shapes.
A student is comparing two liquids that appear to be similar. She pours 15 mL of each liquid into two separate beakers. Which of the following properties of mat
pls help asap!!!!!!!
.Anne bought 12 kg of pizza dough to make pizzas. She used 3/5 of the dough and made 15 pizzas. How many kilograms of dough did she use for 1 pizza?