Dree2227 Dree2227
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

They buy 400g with costs 2.56 how much would 350g cost

Respuesta :

Dshark
Dshark Dshark
  • 11-02-2022

Answer:

2.24

Step-by-step explanation:

First I calculated the price for one g with the equation 2.56/400g.

I got .0064 per gram.

You can then multiply this by the 350g to get 2.24

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Most fungi are saprobes. What doors that mean
Which book describes how the Dust Bowl of the 1930s affected farmers of the Great Plains? 1. How the Other Half Lives 2. The Jungle 3. The Grapes of Wrath 4. Si
How to make a force field for your house
0.5 moles of sodium chloride is dissolved to make 0.05litres of solution. find the molar concentration
Movement of molecules from an area of higher concentration to one of lower concentration is called ___________________. a. osmosis b. mitosis c. diffusion d. a
What is the role of RNA polymerase in transcription? It binds to the promoter region of a gene and adds new nucleotides to the growing end of nascent mRNA. It b
A tailor used 2 meters of string to make 10 Halloween masks.He used ------- of a meter for each mask
~~~20 POINTS~~~ Please answer this question!
Which word includes the idea of travel in its Greek or Latin root? a. exodus b. context c. fetish d. recant
divide 5613 by 7. the remainder is