im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

How much unexcused absenteeism is acceptable before a person is formally disciplined?.
What does jem do that, to scout, symbolizes the end of his childhood?.
When identifying problems and solutions, it is important to question your assumptions. Please select the best answer from the choices provided T F.
What is the velocity of the plane that travels 3000km in 5 hours?
A mixture of H2 and water vapor is present in a closed vessel at 20. 00°C. The total pressure of the system is 755. 0 mmHg. The partial pressure of the water va
pls help and no links thanks for your time and may god bless you all Multiple Choice When a soloist performs alongside an orchestra or other large ensemble, th
The Kelvin scale is also know as the absolute zero TRUE OR FALSE
Please help on this
Why do you think it’s important for the USA to be a good terms with other nations around the world?
write 0.0569 correct to one significant figure