jahthemathmaster jahthemathmaster
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Alex buys 5 pounds of
fruit for $35. How much
does one pound of fruit
cost?

Respuesta :

therealbooette
therealbooette therealbooette
  • 04-02-2022
$7 per pound



$35 divided by 5 = $7


Answer Link

Otras preguntas

(4x-1)(4x+1)-3=15x^2
Under what conditions is the production possibilities frontier linear rather than bowed out
Jack is seeing in onion cell under a microscope. He observes formation of a cell plate he is observing which phase of the cell cycle
Using models to divide decimals when might you want to use grids divided into test instead of hundreds
Which is the​ fastest-growing digital marketing​ platform? a. social media marketing b. social marketing c. sustainable marketing d. ​not-for-profit marketing e
The Rogers Park cafeteria sells veggie pizza and cheese pizza. Today they sold 25 pizzas at lunch. They sold seven more cheese pizzas than veggie pizzas. How ma
A factory produces 5−packs of pencils. To be within the weight specifications, a pack of 5 pencils should weigh between 60 grams and 95 grams. Each package has
What organelle does “Pompe Disease” affect in the cell, and how does this disease affect someone’s life?
He type of company that sells securities specializing in real estate ventures, and requires a minimum of 100 investors, is known as:
What president was unable to achieve his political goals because of corruption?