madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

मान लो तुम लेखक के घर की एक गौरैया हो। अब अपने साथी गौरैया को बताओ कि तुम्हारे साथइस घर में क्या-क्या हुआ?
Imagine that you flick a light switch, but it fails to turn on. What could cause this malfunction? Help please!!!! Thank you!!!
How does the author use this flashback and the conversation immediately following to develop the characters of Daisy and Gatsby?
What is the slope of the line
If your bored.... good for you :)
what is elastic limit and breaking stress​
Which of the following sentences does NOT fit well in the paragraph in which it is found? A "Many people go to work because they have to in order to make a liv
Translate a quiz into Spanish ​
CAN SOMEBODY PLLZZZZ HELP ME WITH THE QUESTION BELOW AND HOW TO SOLVE QUESTIONS LIKE THIS, IM STUDYING FOR A MATH TEST PLLLZZ!!! Thank You!
The percent composition by mass of an unknown compound with a molecular mass of 90.078 u is 40.002% C, 6.7135% H, and 53.284% O. Determine the compound's empiri