whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Marie es de francia. Ella es
What does 4 tens and 10 ones represent?
Why did King Philip wish the English colonists in New England would vacate the territory?
the impact you think The Columbian Exchange had on the modern world
The slope-intercept form of a line is y = mx + b, where m is the slope and b is the y-intercept. If Shawn knows that the slope of the line is 4 and the line pas
Write a paragraph that explains how the story communicates the theme that is human nature to make mistakes( please help me quick on a test)
Choose all four of the perfect squares. PLZ HELP ME QUICK 4 points 39 64 81 200 50 25 8 9
Which of the following equations are dimensionally consistent? (a) x=1/2at2, (b) t=v/x, (c) t=(2x/a)1/2
How does the illustration of this windmill differ from more modern ones you may have seen?​
were the Midwest Native Americans were active in trading?