iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

Under what conditions are wagers, or bets, made?
What is 5xy cubed? To better rephrase it, what is 5xy to the power of 3?
The muscular system provides structure for the body while the skeletal system provides support and movement. A.) True B.) False
How many grams of sulfur dioxide are there in 12 liters of sulfur dioxide?
How does ATP supply energy for cellular activities?
An outstanding composer of the notre dame school was
the volume of a gas varies inversely as the pressure upon it. if the volume of the gas is 160 cubic centimeters at a pressure of 108 centimeters find the volume
For each processor find the average capacitive loads.
Use the functions h(x) = 2x + 5 and t(x) = 7x − 6 to complete the function operations listed below. Part A: Find (h + t)(x). Show your work. (3 points) Part B:
Whar subject pronoun would you use when talking to your teacher