jessicajordan0000 jessicajordan0000
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy a 50lbs bag of flour for $7 or you can buy a 1lbs bag for $0.41. Compare the per pound per cost for the large and small bag

Respuesta :

sapphirepintar
sapphirepintar sapphirepintar
  • 14-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

Because you already know what 1lb of flour is in the small bag you only have to find the price per pound in the 50lb bag so you would do $7/50 giving you $0.14 soo the Large bag would be cheaper

Answer Link

Otras preguntas

The temperature was 68°F. Later that day the temperature was 82°F. How much does the temperature need to rise or fall to return to the original temperature of 6
How far is a geographic second
What is biodiversity and it’s importance
Which weak acid would be best to use when preparing a buffer solution with a ph of 9.80?
Why do people today think the federalist papers are important?
I don't really know what the statement means. If I could get a clearer version of it then that would help alot!
Which implicit element of the analogy in these lines is analogous to "family worship"? Breakfast over, Aunt Polly had family worship: it began with a prayer b
What is the scientific method and how do scientists use it to address environmental problems?
Having to walk three long, sweaty miles to school, John wanted a car for this upcoming school year. Is the sentence above a absolute phrase?
A sentence the words cat