bellianbatellene5 bellianbatellene5
  • 15-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of strawberry cost $11.94 how much would eight pounds cost

Respuesta :

anthonysilby1
anthonysilby1 anthonysilby1
  • 15-01-2017
11.94 = 6 pounds
11.94/6 = 1 pound
1 pound = 1.99
8 pounds = 1.99*8
8 pounds = $15.94
Answer Link
Ktmlife5
Ktmlife5 Ktmlife5
  • 15-01-2017
Its $15.92 is the cost for 8 pounds 
Answer Link

Otras preguntas

what is 35 minutes before 7:10 p.m.
A FRIEND RESPONDS TO CONFLICT BY CONFRONTATION HOW SHOULD THEY APPROACH CONFLICT RESOULTION INSTEAD
all of the following words decribe washington on except
Lee's vacation is in 34/7 weeks.Which shows the number of weeks until Lee's vacation written as a fraction greater than one?
Who is samba? A bird A fish A Lion None of the above
What two countries remained undefeated by Napoleon? a. Germany and Italy c. Italy and Spain b. Britain and Russia d. France and the Netherlands
Sentence or a Fragment "Being a child of an army officer"
Line CD contains points A (4, −7) and B (4, 8). The slope of line CD is
An organism that can produce its own energy using sunlight is called a(n)
Which of the following is most likely to be a limiting factor for growth on the floor of a tropical rainforest? a. water b. shelter c. sunlight d. prey