EW122431 EW122431
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

The Jones family bought 4 sandwiches and 3 salads. They spent $24. Let x be the cost of a sandwich and y be the cost of a salad.

Respuesta :

sahasrathota sahasrathota
  • 12-01-2022

Answer:

4x + 3y = 24

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What separates the internal contents of a cell from the extracellular environment?.
Betty makes pies. to make 7 pies, she uses 12 1/4 cups of flour. How many cups of flour are needed to make one pie? I NEED HELP ASAP
Which is more intense? anguish distress
Which one of these devices helps a sailor navigate at night
how do you graph 3x= -135
Identify the slope positive negative zero or undefined
The radius of a circle is 12 cm. Select ALL correct statements.
A spinner is divided into 10 equal sectors labeled with the letters A through J. The spinner is spun 50 times. How many times is it expected that a vowel will b
A factory made 42 packs of mint-flavored gum and 58 packs of fruit-flavored gum. What percentage of the packs contained mint gum?
describe four features of bacteria that enable them to survive in a wide variety of habitats