getbrighterwithme
getbrighterwithme getbrighterwithme
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At Hannaford, bananas cost $0.75 per pound. Maggie paid $3.15 for a bunch of bananas. How many pounds of bananas did she buy for that amount?

Respuesta :

stellagwynethguzman
stellagwynethguzman stellagwynethguzman
  • 12-01-2022

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

3.25÷0.75=4.2

brainliest pls if that helped

Answer Link

Otras preguntas

What is the elapsed time for 11:59a.m. to 1:01p.m.?
What was life like in Russia during the 1917 Russian Revolution?
How far can i hit a golf ball?
No stir in the air, no stir in the sea,The ship was still as she could be; Her sails from heaven received no motion, Her Keel was steady in the ocean.What is th
Definition of habitat fragmentation
Name two forces that acted on the blocks as they slid down the ramps. Describe how each force you listed affected the motion of the block.
Adriano loves anime and collects toys from his favorite series. each month he gains 4 toys. if adriano has 3 toys when he starts collecting, how many does he ha
Why is sonar a more accurate way of mapping the ocean floor than weighted lines?
You are making sets of pens and pencils to sell. you want each set to contain the same combination of pens and pencils. you have 105 pens and 147 pencils, and y
the product of 2x-3 and x+4 can be expressed as what